Düzenli Kitap Okumanın Bize Kazandıracağı 13 Muhteşem Özellik

Düzenli Kitap Okumanın Bize Kazandıracağı 13 Muhteşem Özellik

  31 Mayıs 2017

  28 Okunma

Kitap sihirli bir obje gibidir. Elimizdeki sayfaların üzerine işlenmiş 29 harften oluşan kombinasyonlara bakarak gitmediğimiz yerlere gidebilir, başkaları gibi düşünebilir, hatta zamanda yolculuk bile edebiliriz. Kitapların insanlara kattığı değer paha biçilemezdir. Her şeyden önce kitaplar daha iyi bir birey olmamızı sağlar. Bu listemizde kitap okumanın bizlere kattığı yararları bilimsel kaynaklarıyla ele aldık. İşte düzenli kitap okumanın bir insana katacağı 13 muazzam özellik:

1. Okumak stresi azaltır

Sussex Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, stresi azaltan en etkili yolun kitap okumak olduğunu gösteriyor.
 

2. Uykusuzluk çekenler için en iyi yöntem okumak

Sakinleşmek ve iyi bir uyku çekmek için en ideal çözüm kitap okumaktan geçiyor.
 

3. Okumak insanların empati duygusunu güçlendiriyor

Okuduğumuz kitaplardaki karakterle kendimizi özdeşleştiririz. Karakter kurgudan ibaret bile olsa onunla empati kurarız. Yapılan bir deneyin sonuçları da bu savı destekler nitelikte.
 

4. Okumak beyin fonksiyonlarımızı hızlandırıyor

Emory Üniversitesinde yapılan bilimsel bir araştırma kitap okumanın bizi daha zeki yaptığını kanıtlıyor.
 

5. Depresyondan kurtulmak için başvurulacak bir yol

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kişisel gelişim kitaplarının depresyondaki insanlar için faydalı olduğunu gösteriyor.
 

6. Okumak bizi daha çekici yapıyor

Zeki olmak çekici olmanın en önemli faktörlerinden biri. Okumak da insanı daha zeki yaptığına göre…
 

7. Kitap okumak hayattaki zorluklarla daha iyi başa çıkmamızı sağlıyor

Ohio Devlet Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, kitap okuyan kişilerin farkındalık seviyelerinin yükseldiğini, böylece karşılaştıkları zorlukları daha iyi atlatabildiklerini gösteriyor.
 

8. Kitap okuyan insanlar daha sosyaller

Yapılan bir araştırma, kitap okumayı seven insanların farklı kültürlere ait insanlarla daha iyi iletişim kurabildiklerini gösteriyor.
 

9. Okumak hafızayı güçlendiriyor

Kitap okuduğumuz her an aslında beynimizi de geliştiriyorsunuz. Yapılan bir araştırma kitap okumanın beyindeki aktivitelerindeki yavaşlamayı azalttığını kanıtlıyor.
 

10. Okumak daha iyi yazabilmemizi sağlıyor

Farklı yazarların kitaplarını okuduğumuzda farklı yazı sitilleri görüyoruz. Ne kadar çok şey okursak, yazı yazma konusunda o kadar çok şey öğreniyoruz. Bu da yazı yazma yeteneğimizin güçlenmesini sağlıyor.
 

11. Okumak bizi açık fikirli ve arkadaş canlısı yapıyor

The Creativity Research Journal’ın yayınladığı bir çalışma, kitap okuyan insanların daha açık fikirli olduğunu böylece daha çok insanla arkadaşlık kurabildiklerini gösteriyor.
 

12. Okumak bize daha iyi dinlemeyi öğretiyor

İster inanın ister inanmayın ama yapılan bir araştırma kitap okuyan insanların okumayanlara göre daha iyi dinleyici olduklarını gösteriyor.
 

13. Okumak dünyayı daha iyi bir yer yapmak için bize güç veriyor

Düzenli kitap okuyan insanların hayır merkezlerinde çalışma oranı, kitap okumayan insanların 3 katı. Bu da kitap okumanın bizleri daha iyi insanlar yaptığının bir diğer kanıtı.

 
  • Beğen
    1
300x250 Reklam Alani
  BENZER HABERLER
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı , film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.

Ayın popüler üyelerine 1 haftalık VİP üyelik hizmeti sunulmaktadır. Durmayın , sizde VİP üyelik yarışına katılın...
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir